Dr. Gergelyné Dr. Tóth Éva: SZASZ. Ewing-kór a young korban. Második kiadás

Az Ad Librum kiadónál jelent meg 2009-ben ezer példányszámban a könyv, majd fél év múlva újabb ezer példányban. 2018-ra ez a kétezer kötet elfogyott, és -bár már nem túlzott a kereslet- mégis úgy döntöttem, hogy utánnyomatom , hogy azok az érdeklődők is beszerezhessék, akik ezután szeretnék. Ez az „apropó” lehetőséget teremt arra, hogy röviden, de mégis beszámolhassak arról, hogy mi történt az elmúlt évtizedben.

A Gergely Alexandra Emlékdíj Alapítványt 2007-ben hoztuk létre azzal a céllal, hogy Szandra emlékét őrizve, egy emlékdíj formájában évente egyszer jutalmazhassunk egy „Hétköznapi Hőst”, egy példa értékű személyt. Az elmúlt 11 évben 11 Emlékdíjat adtunk át, ünnepélyes, színvonalas díjátadó ünnepségek keretében.
A díj díszoklevélből, Szandrát ábrázoló fém emlékplakettből és pénzjutalomból áll. Ez a pénzjutalom kezdetben 100.000 majd 200.000 forint volt, majd a hatodik évben átadott díjtól kezdve 500.000 forintra emelkedett, a tizedik és tizenegyedik díjnál pedig egymillió forint lett – az alapítvány anyagi megtakarításainak köszönhetően.

Úgy gondolom, hogy ezzel a díjunk országosan is rangossá vált. Célunk, hogy ezt a nagyságrendet az elkövetkező években is tartani tudjuk.

Elgondolkodtam azon is, meddig tartsuk fenn az alapítványt? Hány emlékdíjat adjunk még át?
Nem vagyok már fiatal, 60 éves múltam. Felnőttem a feladatokhoz, óhatatlanul kitanultam a rendezvényszervezést, ami idő- és energiaigényes, emellett az alapítvány szerteágazó ügyintézésébe is belejöttem. Mégis családommal egyetértésben úgy döntöttem, hogy 17 díjat fogunk átadni, méltón Szasz 17 életévéhez. Amennyiben az alapítvány támogatottsága a további években is lehetővé teszi a második cél megvalósítását, a Ewing-sarcoma-s betegeket azután is szeretném támogatni.
Az elmúlt évtizedben több mint 50 sorstársat sikerült felkarolni, őket anyagi támogatással és egyéb módon segíteni.

Az alapítvány honlapja – www.gergelyalexandra.hu – a kezdetektől működik, és most van folyamatban a megújulása, a felzárkóztatása az informatikai követelményekhez.
Szasz blogja a blogol.hu oldal megszűnése miatt átkerült a honlapunkra, továbbra is ott tesszük elérhetővé.

Emlékhelyek:
1. Emlékfa: Baján a Bokodi úti köztemetőben van Szasz emlékfája, melyet családunk 10 éve ültetett. Egy olyan emlékhelyet kívántunk ezzel létrehozni, ahol bárki megemlékezhet egy szál virággal, vagy gyertyát gyújthat Szasz emlékére.

2. Maldív-szigetek: Dhonveli szigetén, ahol Szasz végső nyughelye van, 2007. decemberben egy plakettet helyeztünk el az egyik főépület teraszán. 2017. decemberében
visszatértünk, és a jelenlegi menedzserrel egyeztetve készíttettünk egy emléktáblát Szasz történetét belegravíroztatva. Reményeink szerint a plakett alá ez a tábla is felkerül.

3. Hercegszántó: Vodica Máriakert kegyhely, ahol alapítványunk 10. díjátadóját tartottuk. Itt helyeztünk el egy keresztet Szasz plakettjével a jubileumi díjátadó emlékére.

A családról: A férjemmel azóta is háziorvosként dolgozunk, ő a nyugdíj mellett, nekem van még néhány évem addig. Akkora tervezzük a közös befejezést. Lányunk, Dominika az USA-ban fejezte be tanulmányait, pénzügyi diplomát szerzett. Azóta a Black Rock-nál (Amerika legnagyobb pénzügyi befektető cége) dolgozik, Pennsylvania-ban telepedett le. A kosárlabdát már csak hobbi szinten űzi.
Csongor az érettségi után a Budapesti Corvinus Egyetem tanulója lett, gazdasági informatikus szakon. Most kezdi a 4. évet. Az egyetem mellett a Morgan Stanley-nál dolgozik már egy éve.

Nem dicsekvésnek szánom, mégis megemlíteném, hogy 2015-ben a Rákbetegek Országos Szervezete a Nagy Margit Díjjal tüntetett ki. Olyan személyek nyerhetik el ezt a kitüntetést, akik a rákgyógyításban, kutatásban a daganatos betegekért küzdenek, jobbulásuk érdekében tevékenykednek.
A könyv megírásával, az alapítványba befektetett munkámmal küzdök azért, hogy ezt a ritka, szörnyű betegséget időben diagnosztizálják, jelentősen növelve ezzel a gyógyulási esélyeket.
2018-ban a Tűzoltó utcai Gyermek Onkológia felkért, hogy támogassuk a nemzetközi Ewing 2008 protokollt, amely a magyar Ewing sarcoma-s gyerekek legkorszerűbb kezelését segíti. Megtiszteltetésnek érzem, hogy a mi alapítványunk is részese e nagyon nemes célnak.

Egy évtized eltelt, de ezt a tragédiát, a gyermekünk elvesztését soha nem lehet kiheverni.
A sebek behegednek, de el nem múlnak soha. A fájdalom enyhül, átalakul, de meg nem szűnik soha. Mégis az idő múlása sokat segít, hogy más megvilágításban lássam a világot. A tragédiánkon keresztül is észre tudjam venni a pozitív dolgokat. Ez „kellett” ahhoz, hogy önzetlenül beteg gyermekeken segítsek, hogy odafigyeljek a hétköznapok példa értékű embereire, hogy az orvosi gyógyítás mellett nyomon kövessem a paramedicina hasznos dolgait, hogy spirituálisan hatalmasat fejlődjek, hogy számomra nem testhezálló feladatokat is bevállaljak nemes célokért, hogy könyvet, cikkeket írjak, és még sorolhatnám…
Már tudom, hogy Szandra fantasztikus ember volt, aki lélekben sok-sok ezer embert megérintett … még 10 év elmúltával is megkeresnek számomra ismeretlen emberek, hogy ezt elmondják.
Szasz rövid életével nyomott hagyott itt a Földön és én hálás vagyok az univerzumnak, hogy Ő a mi gyermekünk lehetett.

www.konyvesbolt.online/SZASZ

Szasz utolsó kívánságát teljesítve íródott meg a könyv. Az AdLibrum kiadónál 2009-ben 2000 példányszámban jelent meg, és 2018-ra elfogyott. A könyv 2. kiadása 2019. januárban várható!