Megtelt a Turisztikai Központ nagyterme április 21-én, vasárnap délelőtt, a 17. Gergely Alexandra Emlékdíj átadóján. Az elismerést ezúttal a 13 éves budapesti festő, Sávolt Karolina kapta, aki egyik alkotását dr. Gergelyné dr. Tóth Évának ajándékozta, a 17 éven át tartó díjazási folyamat lezárásaként.

Gergely Alexandra történetét Baján aligha kell részletesen ismertetni, inkább akkor esik erről több szó, ha más településen (vagy épp az országhatáron túl) adják át a róla elnevezett emlékdíjat – emelte ki elöljáróban Pethő Attila, aki hosszú évek óta látja el az esemény műsorvezetői tisztségét. Felidézte a tizenhét évvel ezelőtt tizenhét éves korában elhunyt kislány alakját, aki – miután megtámadta a gyilkos kór – számtalan sorstársának mutatott példát. Blogján keresztül tartotta a kapcsolatot követőivel, csaknem tízezres olvasótábort elérve, akik erőt merítettek helytállásából.

Miután a Ewing-szarkóma végül legyőzte, családja emlékére egy alapítványt hozott létre, amely igyekszik anyagi támogatást nyújtani a hasonló betegséggel küzdő gyerekeknek (mintegy 78 gyereknek segítettek az elmúlt évek során), illetve évente odaítélték a Gergely Alexandra Emlékdíjat olyan személyiségnek, aki rendkívüliségével mutat példát, és közösséget épít. A díjátadók sora a tizenhetedikkel (ennyi idősen hunyt el Alexandra, és családja úgy döntött, itt van a folyamat vége) lezárul, az alapítvány folytatja támogató tevékenységét. A rendezvényen ezúttal is többen vettek részt azok közül, akik az elmúlt évek során a kuratórium döntése szerint kiérdemelték ezt az elismerést.

Az idei – egyben utolsó – díjazott Budapestről érkezett családjával. Mint elhangzott: Sávolt Karolina 2010-ben született, 11 évesen jelentkezett első önálló kiállításával, több aukción is részt vett, sikeresen. Évente mintegy 15-20 festményt készít, emellett kiváló tanuló, jól beszél angolul és spanyolul, és kiváló sportoló is. Képeivel rendszeresen hitet tesz a környezetvédelem, a fenntarthatóság, az állatvédelem fontossága mellett, továbbá támogatja a hátrányos helyzetű gyerekek oktatását, főként a képzőművészet területén. Több jótékonysági akciónak is képviselője, szervezeteket és intézményeket támogat képei bevételéből, valamint munkáiból gyakran ajándékoz egészségügyi intézmények számára, abban a hitben, hogy a pozitív kisugárzás segíti a betegek gyógyulását. Jelenlegi tervei között szerepel a Csend Hangjai Alkotóház-hálózat létrehozása, amelynek első intézménye hamarosan megnyitja kapuit, helyet és lehetőséget biztosítva hátrányos helyzetű gyerekek számára, hogy festeni tanulhassanak.

Az életkor csak egy adat – kezdte laudációját dr. Gergelyné dr. Tóth Éva, az alapítvány kuratóriumi elnöke. Kiemelte: Sávolt Karolina tehetséget kapott ajándékba a sorstól, a kibontakozáshoz azonban kellett a támogató családi háttér is, valamint szorgalom és kitartás. – Számára a festészet kikapcsolódás, örömét leli benne. Festményei különleges, egyedi és csodás alkotások, ötvözi bennük a reneszánsz és a barokk stílusjegyeket az avangárddal és absztrakttal, a romantikát a realizmussal. Megszólítják az ember lelkét, életörömöt, optimizmust sugároznak – mondta a méltató, átadva az ifjú díjazottnak a díszoklevélből, bronzplakettből és pénzjutalomból álló díjat. Sávolt Karolina felidézte: az online oktatás során úgy érezte, túl sok a szabad ideje, ezért autodidakta módon elkezdett festeni tanulni. Tizenegy éves volt, amikor eldöntötte, hogy képeivel fontos üzeneteket szeretne közvetíteni, és másokat is inspirálni akar az alkotás irányába. – A gyakran eltúlzott motívumok és erőtelkes színvilág szerepe, hogy felhívja a figyelmet a szépségre, a jó dolgokra, amelyek a nehéz időszakokban is jelen vannak, csak észre kell vennünk őket – fogalmazott az ifjú tehetség. Hozzátette: mostanában a szakrális témák is foglalkoztatják, a kórházaknak ajándékozott képeivel pedig a betegek mentális gyógyulását szeretné elősegíteni.

Bajára sem érkezett üres kézzel: túl azon, hogy néhány alkotását kamarakiállítás keretében megcsodálhatta a közönség, a Csend hangjai című képével megajándékozta dr. Gergelyné dr. Tóth Évát, akinek családja nevében Gergely Dominika köszönte meg mindazt az erőfeszítést, amit az elmúlt tizenhét év során kifejtett azért, hogy örökre szóló és méltó emléket állítson Alexandrának.

A díjátadót ezúttal is műsorszámok színesítették: Terray Orsolya (Bajai Fiatalok Színháza) a díjazott kedvenc dalaiból adott elő egy csokorravalót, a pécsi Dance Show Tánccsport, a Pitypang Tánciskola és PSN Zrt. Aerobic Szakosztályának ifjú táncosai (Volf Dominika vezetésével) pedig sokrétű produkcióval készültek, bemutatva, milyen aktív a táncélet városukban.